تفاوت کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک در چیست؟

تفاوت کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک

کابینت آشپزخانه کلاسیک هنوز در فضای داخلی مدرن بسیار محبوب هستند. در طول سال‌ها از طرف‌داران این سبک کاسته نشده است. برعکس، افراد زیادی از روی آوردن به نقوش کلاسیک و سفارش آن برای آشپزخانه خوشحال می‌شوند. این مطلب به بررسی تفاوت کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک می‌پردازد.

تاریخچه کابینت نئوکلاسیک

در مسیر بهبود مستمر سبک کلاسیک و خلاقیت‌های جدید این سبک به نئوکلاسیک مدرن تبدیل شد که فضایی خاص و لوکس را به وجود می‌آورد. زندگی انسان امروزی الزامات خاصی را برای فضای داخلی مطرح می‌کند و تغییرات کوچک در این مسیر منجر به ایجاد سبک‌های جدید می‌شود.

کابینت آشپزخانه نئوکلاسیک انتخاب یک فرد خودکفا است که برای ایجاد هماهنگی و تعادل تلاش می‌کند؛ زیرا این کابینت‌ها حاصل تلفیق سبک مدرن و کلاسیک هستند.

رنگ‌های طبیعی برای کابینت آشپزخانه نئوکلاسیک

از آنجایی که نئوکلاسیک ادامه طبیعی سبک کلاسیک است، طرح رنگ کابینت نیز تفاوت چندانی با کابینت‌های کلاسیک ندارد. برای انتخاب رنگ کابینت‌های کلاسیک طبیعت گرایی به وضوح دیده می‌شود و به طور مستقیم به چوب مورد استفاده در تولید کابینت، تخت و سایر موارد بستگی دارد.

توزیع هماهنگ رنگ‌ها تصویر کلی محیط را تقریباً یکنواخت می‌کند. همچنین، برای دستیابی به سبکی خاص، از سایه‌های عمدتاً سفید استفاده می‌شود. برای از بین بردن حس یکنواختی فضا می‌توانید رنگ‌های دیگر را با سفید هماهنگ کنید. خوشبختانه این رنگ با سایر رنگ‌های دیگر به خوبی هماهنگ شده و جلوه گری می‌کند.

 انتخاب رنگ‌ها در درجه اول به سبک کلی داخلی بستگی دارد. این طرح بر اساس امکانات فضا، رنگ دیوارها و سقف، نوع کف‌پوش و وجود عناصر اضافی در اتاق مانند چراغ‌ها و ستون انتخاب می‌شود.

قوانین ویژه سبک نئوکلاسیک

نکته اصلی در کار طراح کابینت رعایت خط ظریف ترکیب متقارن و مقدار بهینه مجموعه کابینت‌ها است. در ساخت کابینت‌های نئوکلاسیک از فرم‌های متناسب استفاده می‌شود که با کمک آنها تعادل و زیبایی بصری حاصل می‌شود.

 علی‌رغم این واقعیت که قبلاً فقط از چوب طبیعی استفاده می‌شد، اکنون این مواد گران قیمت اغلب با مواد ارزان‌تری جایگزین می‌شوند؛ بنابراین هزینه محصولات به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد و اقلام داخلی در دسترس طیف وسیع‌تری از مصرف کنندگان قرار می‌گیرد. به طور مثال می‌توانید از ترکیب فلز و ورق‌های ام دی اف برای کابینت‌های خود استفاده کنید.

سبک نئوکلاسیک و طرح کابینت‌ها

سبک نئوکلاسیک در کابینت آزادی عمل زیادی برای اجرای ایده‌های خلاقانه به طراح کابینت می‌دهد. در صورت تمایل، می‌توانید به زیبایی خاصی از فضای داخلی دست پیدا کنید و به عناصر چوبی شکل سینوسی بدهید. حقیقت این است که صاحبان خانه‌های مدرن برای اجرای سبک مینیمالیسم تلاش می‌کنند. سادگی فرم‌ها باعث می‌شود که نمای کلی خانه در عین استفاده کم از اکسسوری‌ها زیبا به نظر برسد.

بسته به اینکه مشتری می‌خواهد چه فضایی را در آشپزخانه خود ایجاد کند طراحان به اجرای کابینت می‌پردازند. تعیین سبک و دستیابی به یک ترکیب واحد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

الزامات مدرنیته

سبک نئوکلاسیک بر خلاف کلاسیک دائماً در تلاش برای نزدیک شدن به خصوصیات سبک مینیمالیسم است. علاوه بر این کابینت‌ها باید با وجود ظاهر زیبا و منحصر به فرد تا حد امکان کاربردی باشند. این میانگین طلایی به طراحان اجازه می‌دهد تا بین عناصر سنتی و مکانیزم‌ های پیشرفته مانور دهند.

اینجا بخوانید: کابینت آشپزخانه مینیمال

مردم به تازگی به دکوراسیون داخلی منزل و نظم بالای آشپزخانه اهمیت زیادی می‌دهند. آن‌ها می‌خواهند از همه فضای آشپزخانه خود استفاده کرده و در عین نظم و زیبایی اجرای سبک‌های جدید را در منزل خود تجربه کنند. در فضایی که دما دائماً در حال تغییر است و مقدار مشخصی بخار در هوا وجود دارد باید مرز ظریفی بین فناوری‌های نئوکلاسیک و مدرن وجود داشته باشد.

تفاوت کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک

کلاسیک و نئوکلاسیک هر دو سبک‌هایی هستند که شما برای طراحی آشپزخانه خود می‌توانید به آن‌ها فکر کنید. این دو سبک هر دو دارای ویژگی‌های مشابه زیادی هستند؛ با این وجود تفاوت‌هایی نیز دارند. از جمله تفاوت کابینت نئوکلاسیک با کلاسیک عبارت‌اند از:

  • طراحی‌های متفاوت و ساده‌تر
  • استفاده از رنگ‌های خنثی و سرد در آن
  • نگه داری و تمیز کردن آسان‌تر
  • قیمت‌های کمتر نسبت به کابینت کلاسیک
  • امکان استفاده از لوازم مدرن و سنتی در محیط آشپزخانه
  • بهترین انتخاب برای علاقه‌مندان سبک تلفیقی

سخن پایانی

در این مطلب تلاش شد به بررسی تفاوت کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک پرداخته شود. کابینت نئوکلاسیک نسل جدیدی از دکوراسیون آشپزخانه به شمار می‌رود که با داشتن ویژگی‌های سبک کلاسیک و مدرن در تلاش است تا سلیقه مشتریانی را تأمین کند که می‌خواهند محیطی جدید با تلفیق ویژگی‌های سبک مدرن و کلاسیک بسازند.