طراحی کابینت جادار برای آشپزخانه کوچک

طراحی کابینت جادار - مجموعه نوآن

امروزه با کوچک و کوچکتر شدن متراژ آپارتمان ها تقسیم بندی فضاهای داخلی نظیر اتاق خواب، آشپزخانه، پذیرایی و … هم کوچکتر شده است. در طراحی فضاهای داخلی امروزی باید جادار بودن کابینت ها و کمدها لحاظ شود تا بتوان بیشترین لوازم را با دسترسی آسان در آنها جای داد.

طراحی کابینت جادار برای آشپزخانه کوچک موضوعی است که قرار است در این مقاله به آن بپردازیم. اگر به دکوراسیون علاقمند هستید، قصد ایجاد تغییرات اساسی در آشپزخانه خود دارید و یا منزلی نو تهیه کرده اید که فاقد کابینت بندی است تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

15 ایده جذاب و کاربردی در طراحی کابینت جادار برای آشپزخانه کوچک

در اینجا چندین ایده جالب و مفید به شما در مورد کابینت بندی و چیدمان آشپزخانه های کوچک خواهیم داد که شامل موارد زیر است:

1- کابینت زیر سینک معمولا بی نظم ترین کابینت های آشپزخانه به شمار می رود. وجود تجهیزات سیفون در درون کابینت و تعبیه سطل آشغال کشویی یا معمولی در آن موجب می شود که جای کمی در این قسمت باقی بماند. ولی در یک آشپزخانه کوچک حتی از فضاهای کم هم باید استفاده مفید کرد.

بیشتر بخوانید: نکات مهم انتخاب رنگبندی کابینت آشپزخانه

طراحی کابینت جادار - کابینت زیر سینک آشپزخانه

در بازار لوازم و یراق آلات کابینت انواعی از قفسه ها و جعبه های کشویی برای گذاردن وسایل در کابینت یافت می شود. می توان از آنها برای مرتب کردن و نظم دادن به کابینت زیر سینک استفاده کرد.

2- سطح آشغال کشویی یکی از ایده های مفید و کم جا برای سینک است کما اینکه استفاده از آن هم بسیار راحت است. سینک معمولا جایگاه قرار دادن شوینده ها از قبیل مایع ظرفشویی، پودرهای لباسشویی و انواعی از نرم کننده ها و شوینده هاست.

پیشنهاد ویژه نوآن: طراحی کابینت مدرن

طراحی کابینت جادار - سطل آشغال کشویی

در آپارتمان های با ابعاد بزرگتر معمولا اتاق کوچکی برای لاندری در نظر گرفته می شود که شوینده ها به همراه تمامی ملزومات شستشوی لباس اعم از ماشین لباسشویی، میز اتو، انواع شوینده ها و … در آن جای داده می شود.

در آپارتمان های کوچک که ماشین لباسشویی در آشپزخانه قرار می گیرد این شوینده ها در زیر سینک نزدیکترین و بهترین جا برای گذاشتن شوینده ها هستند.

مقاله پیشنهادی: مراحل مهم در انتخاب کابینت آشپزخانه

طراحی کابینت جادار - لاندری

3- در کابینت زیر سینک می توان از طبقه های مخصوص گذاشتن سیب زمینی و پیاز نیز استفاده کرد. زیرا علاوه بر در دسترس بودن در معرض دید هم نیستند و این خیلی مهم است.

4- برخی خانمها ترجیح می دهند قابلمه های بزرگ را در کابینت زیر سینک قرار دهند. لوازم مختلفی در بازار وجود دارد برای اینکه قابلمه ها و دربهای آنها را بتوان با نظم بیشتری در این قسمت قرار داد.

مثلا پلاستیک هایی در بازار وجود دارد که با نصب در قسمت داخلی درب کابینت می توان دربهای قابلمه را به آن آویخت و از بی نظمی آنها جلوگیری کرد.

5- در آشپزخانه خود یک کابینت را مختص مواد خشک خوراکی قرار دهید. این باعث می شود نظم بیشتری به داخل کابینت ها داده شود و همچنین هر وقت نیاز به این مواد داشتید تنها به سراغ یک کابینت خواهید رفت.

در این قسمت هم با استفاده از جعبه های پلاستیکی منظم و یک شکل که در بازار تنوع زیادی دارند می توان استفاده کرد و مواد خوراکی خشک را با نظم درون آنها قرار داد.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله محبوب ترین رنگ کابینت آشپزخانه پیشنهاد می شود.

طراحی کابینت جادار - سوپرمارکتی

6- هریک از کشوهای کابینت خود را مختص وسایلی خاص قرار دهید. مثلا می توانید یک کشو را به سرویس قاشق و چنگالها اختصاص دهید. نظم دهنده هایی در بازار وجود دارند که می توان آنها را در کشوها قرار داد و قاشق و چنگال و … را با نظم در آنها چیدمان کرد.

از کشوهای دیگر هم برای لوازم مشابه هم استفاده کنید. مثلا یک کشو برای سفره، دستمال، کیسه فریزر، سفره یکبار مصرف و … اختصاص دهید. سعی کنید از لوازمی که در یک گروه قرار می گیرند در هر کشو قرار دهید تا نظم دادن به آنها راحت تر باشد.

7- سعی کنید در طراحی کابینت جادار برای آشپزخانه خود تعداد زیادی کشو در نظر بگیرید زیرا این کشوها در نظم دادن به فضای آشپزخانه بسیار کمک کننده هستند.

8- بهتر است ادویه های خود را در ظرف های یک شکل و یک اندازه که تنوع زیادی در بازار دارند قرار دهید تا زیبایی خاصی به کابینت ها بدهد. در هنگام سفارش کابینت به طراح خود بگویید که برای ادویه ها در نزدیکی اجاق گاز فضایی را بعنوان سوپری یا سوپرمارکت برای ادویه ها در نظر بگیرد.

به این ترتیب هنگام آشپزی به راحتی با کشیدن سوپری می توان ادویه موردنظر را برداشت و استفاده کرد و مجدد در جای خود قرار داد. این کار در نظم دادن به فضاهای کوچک بسیار کمک کننده است.

مقاله پیشنهادی: کابینت ترک انتخاب مناسب آشپزخانه امروز 

طراحی کابینت جادار - چیدمان

9- کابینت ها معمولا جوری طراحی می شوند که فاصله طبقات زیاد است و برای جای دادن ظروف بیشتر مجبور هستیم ظروف را روی هم انبار کنیم که استفاده از آن را دشوار می کند.

برای استفاده مفید از فضای داخل کابینت ها می توان از استندهای فلزی یک طبقه یا دو طبقه استفاده کرد و نظم دهی را بیشتر کرده و همچنین برداشتن و گذاشتن ظروف را راحت تر کرد.

10- در طراحی کابینت های دیواری ارتفاع کابینت را تا نزدیک سقف در نظر بگیرید تا لوازم بیشتری بتوان در کابینت ها جای داد. کابینت های قدیمی کوتاه بودند و لوازم برقی را روی آن قرار می دادند ولی کابینت های امروزی تا نزدیک سقف می رسند و کلیه لوازم را در خود جای می دهند که این به زیبایی آشپزخانه کمک بیشتری می کند.

بیشتر بخوانید: کابینت متری چند؟

طراحی کابینت جادار - دیواری

11- اگر فضای آشپزخانه خیلی کوچک است از کابینت هایی که حالت دکوری دارند استفاده نکنید زیرا نسبت به فضایی که اشغال می کنند لوازم زیادی را در خود جای نمی دهند. می توان به جای آنها کابینت درب داری طراحی کرد که بتوان در آن لوازم بیشتری جای داد.

12- به جای استفاده از شلف ها از کابینت های درب دار استفاده کنید زیرا در شلف ها نمی توان لوازم زیادی گنجاند. برای مرتب تر دیدن شدن آشپزخانه بهتر است کابینت ها درب دار و یکدست انتخاب شوند تا فضا با شلوغی کوچکتر دیده نشود.

13- از فضای داخل دربهای کابینت ها غافل نشوید. این مکانها بالقوه هستند برای آویزان کردن برخی لوازم و وسایل سبک. مثلا قلاب هایی را می توان نصب کرد و به آن دستمال، دستگیره و … آویزان نمود.

برخی سبدها و شلفها و استندهایی در بازار موجود است که مخصوص به برخی لوازم که به این شکل به درب درونی کابینت الصاق می شوند ساخته شده اند.

پیشنهاد می شود: کابینت آشپزخانه به سبک مینیمال

طراحی کابینت جادار - زیر سینک

14- در طراحی کابینت جادار برای آشپزخانه کوچک از نورپردازی زیر کابینت ها غافل نشوید. این کار علاوه بر زیبایی بصری باعث می شود آشپزخانه بزرگتر به نظر برسد.

15- از فضاهای مرده نظیر زیر کابینت ها، زیر پنجره و … غافل نشوید. در برخی طراحی ها در فضای پایین کابینت ها کشوهایی ساخته می شود که لوازم زیادی را می توان در آنها جای داد و همچنین زیر کابینت بسیار مرتب به نظر می رسد و نیاز به تمیز کردن مدام به دلیل دیده شدن ندارد.

مجموعه نوآن

این مجموعه با بیش از 25 سال سابقه درخشان در زمینه طراحی، اجرای کابینت و دکوراسیون داخلی تولید کننده انواع کابینتهای مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک می باشد.

مجموعه نوان با هدف نوآوری، تحول و تنوع در طراحی و استفاده از مواد اولیه با کیفیت بالا در دکوراسیون داخلی، منزل، محل کار و کابینت آشپزخانه در خدمت شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *