معرفی 5 چوب رایج در ساخت کابینت

چوب رایج در ساخت کابینت

در حال حاضر تعداد زیادی از انواع چوب وجود دارد که کابینت از آن ها ساخته می ‌شود. انواع چوب رایج در ساخت کابینت از نظر چگالی، استحکام، بافت و سایر خصوصیات متفاوت هستند. هر ماده دارای چگالی متفاوتی است که مقاومت در برابر سایش، دوام و استحکام به آن بستگی دارد. در این مقاله به معرفی 5 چوب رایج در ساخت کابینت می‌پردازیم.

پیچیدگی پردازش چوب های رایج در ساخت کابینت مستقیماً به درجه چگالی چوب بستگی دارد که بر هزینه نهایی کابینت تأثیر می‌گذارد. از چوب های نرم برای جزئیات تزئینی و عناصر نما استفاده می‌شود. چوب سخت متوسط ​​یک ماده همه کاره برای ساخت کابینت است. از چوب فوق سخت برای ساخت کابینت مکان‌هایی با نوسانات شدید درجه حرارت و رطوبت استفاده می‌شود.

چگالی چوب های رایج در ساخت کابینت

نام درخت

نرم

سدر، صنوبر، توسکا، کاج

 

متوسط ​​و سخت

بلوط، گردو، زبان گنجشک، گیلاس، راش، افرا، توس، کاج اروپایی

فوق سخت

اقاقیا، ماهون

در میان انواع چوب، چوب درخت‌های کاج، توس، راش، زبان گنجشک و بلوط بیش از همه خودنمایی می‌کنند و چوب های رایج در ساخت کابینت هستند. در نوع چوب این درخت‌ها ویژگی‌هایی مانند عملکرد خوب، زیبایی شناسی و نسبت متعادل هزینه و کیفیت با هم ترکیب شده‌اند. چوب های رایج در ساخت کابینت مزایا و معایب خود را دارند که در انتخاب کابینت باید به آنها توجه کرد.

چوب درخت کاج برای ساخت کابینت

کاج یکی از چوب های رایج در ساخت کابینت است. برای ساخت کابینت از درختانی استفاده می‌شود که در خاک شنی و روی تپه‌ها رشد می‌کنند. چنین چوبی با یک الگوی برش جالب با حلقه‌های رشد برجسته و باریک متمایز می‌شود. این ماده دارای یک هسته قهوه‌ای اصلی است. رنگ خود درخت اغلب کرم یا زرد با لکه‌های قرمز است. با گذشت زمان، چوب سایه تیره‌تری به دست می‌آورد و به همین دلیل هزینه محصول کاج افزایش می‌یابد.

مزایا و معایب چوب کاج به عنوان یکی از چوب های رایج در ساخت کابینت را در جدول زیر مشاهده کنید.

مزایا چوب کاج

معایب چوب کاج

چکش خوار بودن

تحمل وزن‌های سنگین را ندارد.

پردازش آسان

ممکن است تراشه یا ترک در اثر آسیب مکانیکی روی کابینت باقی بماند.

ضد رطوبت و ضد قارچ

_

دارای بوی مطبوع

_

چوب درخت توس برای ساخت کابینت

یکی دیگر از انواع چوب رایج در ساخت کابینت به ویژه کابینت کلاسیک توس است که این ماده سازگار با محیط زیست بوده و دارای سایه روشن است که به محصول ظاهری اصیل و زیبایی می‌بخشد. رنگ چوب توس شیری کم رنگ است. گاهی اوقات سایه‌های تیره‌تر و زرد با لکه‌های صورتی کم رنگ نیز در آن وجود دارد.

 به دلیل حلقه‌های باریک و متعدد یک‌ساله، برش درخت دارای نقش و نگار جالب است. خود چوب دارای درخشندگی دلپذیر و طبیعی است که به لطف آن کابینت به طرز جالبی می‌درخشد. در جدول زیر مزایا و معایب چوب درخت توس که یکی از چوب های رایج در ساخت کابینت است دسته‌بندی‌شده‌اند.

مزایا چوب توس

معایب چوب توس

دارای استحکام بالا در برابر آسیب

ضد رطوبت نبودن

دارای رنگ‌های آرامش بخش خنثی و پاستلی

نیازمند به پردازش صنعتی

توانایی تحمل وزن‌های سنگین

حساس بودن به آفات

سازگاری بالا با محیط زیست

_

ضد حساسیت

_

چوب درخت بلوط برای ساخت کابینت

بلوط ترکیبی هماهنگ از زیبایی، کاربرد و قابلیت اطمینان بالا است. بلوط یکی از سخت‌ترین چوب های رایج در ساخت کابینت به حساب می‌آید. چوب درخت بلوط به استحکام بالا مشهور است. رنگ آن بستگی زیادی به محل رشد درخت و سن درخت دارد. سایه‌ها از طلایی روشن تا قهوه‌ای روشن متغیر هستند. رنگ بلوط در عین اصالت بسیار طبیعی و زیبا به نظر می‌رسد. مزایا و معایب چوب بلوط به عنوان یکی از چوب های رایج در ساخت کابینت در جدول زیر نشان داده شده‌اند.

مزایا چوب بلوط

معایب چوب بلوط

امکان پردازش مناسب چوب

هزینه بالا برای مشتریان

جایگزین مناسب برای انواع کمیاب چوب

_

عمر مفید طولانی

_

ضد رطوبت و آفات و قارچ

_

توانایی تحمل وزن‌های بالا

_

چوب درخت راش برای ساخت کابینت

چوب راش در صنعت کابینت بسیار محبوب بوده و جزو چوب های رایج در ساخت کابینت است. راش از نظر استحکام چیزی از بلوط و گردو کم نداشته و طرح برش جالب و بافت دلپذیری دارد. چوب راش به طور گسترده‌ای هم برای ساخت کابینت و هم برای عناصر تزئینی استفاده می‌شود. مزایا و معایب چوب راش عبارت‌اند از:

مزایای چوب راش

معایب چوب راش

استحکام و چگالی بالا

آسیب پذیری در برابر رطوبت

قابلیت اطمینان و عمر طولانی کابینت

مناسب نبودن برای استفاده در آشپزخانه یا حمام

پردازش آسان

قیمت‌های بالا

سخن پایانی

مجموعه نوآن تجربه بسیاری در زمینه طراحی کابینت مدرن، کابینت نئوکلاسیک و کلاسیک دارد. ما با فرایند تولید مدرن و ساده و کنترل کیفیت بالا در تمام مراحل مونتاژ متمایز هستیم. در کار فقط از مواد اولیه طبیعی و محصولات رنگ و لاک سازگار با محیط زیست استفاده می‌شود. ما از کیفیت نهایی کالا اطمینان داریم و همه محصولات را تضمین می‌کنیم. در این مقاله به معرفی انواع چوب رایج در ساخت کابینت پرداختیم.