کابینت روکش چوب

کابینت روکش چوب

مسئله انتخاب متریال مناسب برای کابینت آشپزخانه آن‌قدرها هم که به نظر می‌رسد ساده نیست. بسیاری از افراد هنگام انتخاب کابینت چوبی به تفاوت آن با روکش فکر نمی‌کنند. آنها یک کابینت با طرح چوب در فروشگاه می‌بینند و فکر می‌کنند تمام چوب است؛ اما اغلب این‌طور نیست. در این مقاله به مقایسه و بیان تفاوت‌های بین کابینت روکش چوب با کابینت تمام چوب می‌پردازیم. با ماهمراه باشید.

کابینت آشپزخانه روکش چوب

کابینت روکش چوب در واقع یک تکه نازک از چوب است که با تجهیزات تخصصی روی پایه اعمال شده است و ظاهری شبیه بافت چوب طبیعی پیدا کرده است. پایه این نوع کابینت‌ها اغلب از جنس نئوپان ساخته می‌شود. تخته نئوپان در واقع یک ماده ورقه‌ای است که از مخلوط کردن خاک اره و رزین‌های چسبنده ساخته شده و از پرس گرم به دست می‌آید.

متأسفانه، بسیاری از رزین‌های مورد استفاده در تولید نئوپان، ماده‌ای مضر به نام فرمالدئید برای انسان منتشر می‌کنند و برای محیط زیست نیز خطرناک هستند. ترکیب نئوپان و روکش به شما این امکان را می‌دهد که با پول نسبتاً کمی بتوانید آشپزخانه خود را کابینت کنید.

مزایا و معایب کابینت روکش چوب چیست؟

مزیت کابینت روکش چوب این است که ظاهری شبیه چوب دارد و قیمت پایین‌تری برای آن پرداخت می‌کنید؛ اما از طرفی دیگر جنس آن‌ها از نئوپان است که مقاومت کمی در برابر فشار و ضربه دارد. همچنین این جنس ضد آب نبوده و در صورت قرار گرفتن در محیط مرطوب ور آمده و شکل ظاهری کابینت را دچار اشکال می‌کند.

کابینت روکش برای وسایلی که با آب در تماس نیستند و لازم نیست فشار و ضربه تحمل کنند اصلاً گزینه بدی نیست؛ اما برای آشپزخانه شما انتخاب‌های بهتری می‌توانید داشته باشید. آشپزخانه محیطی مرطوب است که در آن به طور مداوم از اشیا تیز و سنگین استفاده می‌شود.

فعالیت‌هایی مانند آشپزی، شستشو وسایل و… می‌تواند به کابینت روکش آسیب وارد کند. دیر یا زود آب به این آسیب‌ها نفوذ می‌کند و باعث خیس شدن کابینت پایه که از جنس نئوپان است می‌شود. این اتفاق منجر به تورم سطح و ور آمدن روکش‌ها می‌شود.

حباب‌هایی که ایجاد شده‌اند یا باقی می‌ماند یا می‌شکنند و یک منظره کاملاً آشفته و بی نظمی به جا می‌گذرند. این عیب کابینت‌های روکشی شامل گارانتی نمی‌شود و فقط در کارخانه قابل رفع است که از نظر قیمت با تعویض کل محصول قابل مقایسه است. در نتیجه ساخت کابینت روکش با صرف هزینه‌های زیاد به خسارت برای صاحبان آن می‌انجامد. آیا این همان چیزی است که می‌خواهید؟

کابینت چوبی و تفاوت آن با کابینت روکش چوب

کابینت چوبی و تفاوت آن با کابینت روکش چوب

تفاوت بین کابینت چوب جامد و ترکیبی از نئوپان و روکش چیست؟ کابینت چوب جامد از میله‌های چوب طبیعی ساخته شده است که با اتصالات سنبله به هم متصل شده‌اند و با هم استحکام را به ساختار کابینت می‌بخشند. آیا این کابینت در برابر رطوبت مقاوم است؟ البته که این طور است.

هرگز توصیه نمی‌کنیم کابینت چوبی را در معرض ضربه، فشار و رطوبت قرار دهید؛ اما این کابینت‌ها کاملاً توانایی پاسخ به نیازهای شما در آشپزخانه را دارند و آسیب‌های جزئی به آن‌ها به راحتی در خانه ترمیم می‌شوند؛ حتی اگر رطوبت وارد کابینت‌ها شده باشد. کابینت‌های چوبی برای افرادی مناسب است که به دنبال کابینت‌های مقاوم، زیبا و دائمی هستند؛ به نحوی که قابلیت اطمینان، زیبایی طبیعی و دوستی با محیط زیست را داشته باشند.

کابینت‌های چوبی را می‌توانید در انواع مختلف سفارش دهید. می‌توانید از ورق‌هایی استفاده کنید که مغز ام دی اف و روکش‌های متفاوت دارند و در سبک دکوراسیون کابینت مدرن و کلاسیک از آن‌ها بهره ببرید. البته استفاده از چوب برای طراحی کابینت کلاسیک رایج تر است. همچنین امکان ترکیب آن‌ها با فلز وجود دارد که سبب کاهش هزینه‌های شما می‌شود.

نکته جالب دیگر این است که رنگ بندی وسیعی دارند و در رنگ‌های گرم مانند قهوه‌ای و رنگ‌های سرد مانند سفید قابل سفارش هستند. بهتر است از کابینت کار خود جنس چوب را بپرسید. چوب درختان راش و گردو برای تهیه کابینت و کمد از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

سخن پایانی

کابینت‌ آشپزخانه انواع مختلفی دارد و مشتریان می‌توانند با توجه به شرایط و سلیقه خود کابینت دلخواهشان را انتخاب کنند. کابینت‌های روکش چوب در بازار برای پاسخ به نیاز مشتریان با قیمت کمتری در دسترس هستند. اما آیا استفاده از آن‌ها می‌تواند جایگزین مناسبی برای کابینت‌های تمام چوب باشد؟ در این مطلب سعی کرده‌ایم شما را در خصوص پاسخ به این سؤال راهنمایی کنیم.